اخبار

هنرهای مفهومی، بستری پرنفوذ برای انتقال مفاهیم دینی و به ویژه معارف رضوی است

هنرهای مفهومی، بستری پرنفوذ برای انتقال مفاهیم دینی و به ویژه معارف رضوی است
داور اولین جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی (آهوان) گفت: هنرهای مفهومی با آزادی ای که در انتخاب رسانه، مواد و مصالح خود دارد و نیز تعامل فعال با مخاطب و با بکارگیری تمام حواس ادراکی اش، بستری پرنفوذ برای انتقال مفاهیم دینی و به ویژه معارف رضوی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، غلامرضا سماوی روز شنبه در گفت و گویی با تاکید بر اهمیت جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی (آهوان) ابراز امیدواری کرد: با استقبال هنرمندان کشور و به ویژه دانشجویان هنر دانشگاههای کشور آثاری فاخر و با کیفیت به دبیرخانه این جشنواره برسد.

وی، به شرایط کرونایی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط  خاص این دوره و شیوع ویروس کرونا، انرژی مضاعفی برای جذب هنرمندان و ارسال آثار به این جشنواره ملی لازم است.

وی در ادامه به تبیین ویژگی های هنرهای مفهومی پرداخت و اظهار داشت: هنرهای مفهومی گرایشی است مبتنی بر تقدم ایده و ذهنیات هنرمند بر اجرا و نوع بیان و از اواخر دهه ۶۰ میلادی این اصطلاح وارد ادبیات هنرهای تجسمی شد.

سماوی با بیان اینکه اولین بروز رسمی هنرهای مفهومی در ایران  در دهه پنجاه رخ داد گفت: نمایشگاه "گنج و گستره" میبینیم.با حضور هنرمندانی چون الخاص و ممیز  و گریگوریان در این دوره از فعالیت های صورت گرفته در عرصه هنرهای مفهومی است.

وی ادامه داد: هنرهای مفهومی بعد از انقلاب اسلامی و از ابتدای دهه ۸۰ با اولین جشنواره "کانسپچوال آرت" در دانشگاه تهران و موزه هنرهای معاصر  در دوره دکتر سمیع آذر شروع شد و بدنبال آن با جشنواره هایی مانند هنرهای جدید  در موزه فلسطین و مجموعه صبا پی گرفته شد‌.

داور اولین جشنواره هنرهای مفهومی رضوی به فعالیت خود در برگزاری این جشنواره نیز اشاره کرد و گفت: در این خصوص اطلاع رسانی مناسب از طریق ارسال فراخوان و پوستر برای همکاران سایر دانشگاهها صورت گرفته و دانشجویان دانشگاه سمنان نیز در جریان برگزاری این جشنواره قرار گرفته اند.

غلامرضا سماوی داور اولین جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی متولد ۱۳۶۰ سمنان و فارغ التخصیل کارشناسی ارشد رشته نقاشی از دانشگاه تربیت مدرس است و هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه سمنان است و در سال 88 نیز دبیری هیات داوران جشنواره ملی هنرهای مفهومی آیات در سمنان را برعهده داشته است.

 اولین جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی (آهوان) با هدف گسترش فرهنگ و معارف رضوی، بهره گیری از زبان و بیان هنر در آشنایی با سیره امام رئوف (ع)، رجوع به پشتوانه های فرهنگی و هنری در حوزه معارف رضوی و شناسایی استعدادهای خلاق فعال در عرصه هنرهای جدید برگزار می شود.

علاقمندان می توانند با آثار هنری تولید شده در انواع رسانه های هنرهای جدید همچون چیدمان، ویدوآرت، پرفورمنس آرت، هنر شبکه، لند آرت، فتو آرت، ورد آرت و .... با موضوع معارف رضوی در اولین جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی (آهوان) شرکت کنند.

جشنواره هنرهای مفهومی رضوی (آهوان) با همکاری بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع)، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری سمنان، اداره کل فرهنگ و ارشاد استان سمنان، دانشکده هنر دانشگاه سمنان و ... برگزار خواهد شد.

 سی ام آبان مهلت ارسال آثار به این جشنواره است و اختتامیه جشنواره نیز قرار است نیمه بهمن ماه امسال به میزبانی سمنان برگزار شود. 

۱۸ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۲۱

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.